Otázky týkající se demolice, na které jste se báli zeptat

Pokud se na našem pozemku vyskytuje nemovitost, která doslova trouchniví před očima a rozpadá se, začneme zvažovat demolici této nemovitosti. Někteří lidé ještě chvilku uvažují nad rekonstrukcí, ale pravdou je, že pokud je nemovitost stará, většinou má nekvalitní základy, špatné rozvody elektřiny, a ještě horší dispoziční řešení místností. Jinými slovy by byla rekonstrukce zbytečnou investicí, které bychom posléze litovali. Demolice je v mnoha případech nevyhnutelným krokem, kolem kterého se však točí řada otazníků. Zodpovězme si ty nejčastější otázky, které si lidé v souvislosti s demolicemi pokládají a na které se často bojí zeptat.

Co je to demolice?

K nejčastěji pokládaným otázkám se řadí otázka, co je to demolice. Lidé si sice pod tímto pojmem leccos představí, ale nikdo neví, jaká je správná definice demolice. Pokud hovoříme o demolici, hovoříme o komplexním zbourání objektu, a to buď mechanizací, nebo postupným rozebráním.

Může být demolice zahájena kdykoli?

Ne, demolice nemůže být zahájena kdykoli. Pokud se v rukou nedrží takzvaný demoliční výměr, nemůžou být demoliční práce zahájeny. Demoliční výměr je dokument, který povoluje legálně odstranit danou nemovitosti. Vydává se na obecním nebo na stavebním úřadě, platí jeden rok s tím, že je možné ho po roce nechat prodloužit.

Málokdo ví, že demoliční výměr je zapotřebí i v okamžiku, kdy má dojít k výmazu objektu z katastru nemovitostí.

Je demolice nákladná?

Demoliční práce rozhodně nejsou zadarmo, nelze však ani říct, že se jedná o příliš nákladnou záležitost. Rekonstrukce starého domu by byla rozhodně nákladnější než demolice starého domu. Uhradit se samozřejmě musí demolice nemovitosti jako taková, cena se v tomto případě řeší vždy individuální kalkulací dle aktuálního ceníku a také dle zaměření. Následně se musí zaplatit o odvoz suti na skládku. Cena se v tomto případě stanovuje dle typu suti, dle množství suti, také dle vzdálenosti na skládku nebo podle ceny skládkovného.

Zaplatit se musí i zpracování projektu k demolici, o který se vám však může postarat firma KT-Ekologické domy, s. r. o., která se zaměřuje i na demolice jako takové.

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Tomáš

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!